"Tiesos Draugas ekstra" - 2025 metai

"Tiesos Draugas ekstra" - 2025 metai Nr. 152

Tema: "Tiesos Draugas ekstra" - 2025 metai

     
 
   
   
  picture

Lietuvos  evangelikų  baptistų bendruomenių  sąjunga

 
  ---  
 

"TIESOS DRAUGAS ekstra"            Naujienlaiškis Nr. 152


 
  „Jei laikysitės mano mokslo, jūs iš tikro būsite mano mokiniai;
jūs pažinsite tiesą ir tiesa padarys jus laisvus.“ Jn 8,31-32

"Tiesos Draugas ekstra" yra Lietuvos evangelikų baptistų bendruomenių
sąjungos leidinys, platinamas elektroniniu paštu, skirtas apžvelgti mūsų
bendrijos įvykius, naujienas, spausdinti aktualius straipsnius bei esė.
 
 

Šiame numeryje:
                                                                   Parsisiųsti ir skaityti numerį PDF-formatu.
•    Straipsnis. Tai įdomu
•    Tiesa ir melas dirbtinio intelekto (DI) amžiuje
•    Pamąstymui. Ko man nepasakė bažnyčioje?
•    Eilėraštis. Sąvartynas
•   Gerų minčių trupiniai



Tai įdomu!

Dirbtinio intelekto atsakymas į Zigmo Pociaus
klausimą apie Robinzono Kruzo tikėjimą

TDE 152 Danielius Defo v2Danielis Defo, 1660 - 1731Robinzono Kruzo tikėjimas, aprašytas Danieliaus Defo romane „Robinzono Kruzo gyvenimas ir nepaprasti nuotykiai“, yra svarbi knygos tema. Per Kruzo gyvenimo išbandymus atsiskleidžia jo dvasinė transformacija ir santykis su Dievu.

Pradžioje Kruzas yra nerūpestingas jaunuolis, kuris, nepaisydamas tėvo patarimų, pasirenka keliauti ir ieškoti nuotykių. Jo tikėjimas Dievu nėra gilus, o religinės vertybės nėra reikšmingos. Tačiau, atsidūręs vienišas negyvenamoje saloje, Kruzas patiria vidinį lūžį.

Kruzo tikėjimo raida:
1. Pradinis abejingumas. Pirmosiomis dienomis saloje jis susiduria su neviltimi ir iš pradžių pasitiki tik savo jėgomis.

2. Dievo paieškos. Kruzas pradeda mąstyti apie savo gyvenimą ir suvokia, kad jo nelaimės gali būti Dievo bausmė už neklusnumą. Jis atsiverčia prie Biblijos, kurią randa tarp išgelbėtų laivo daiktų.

3. Atgaila ir tikėjimo stiprėjimas. Biblijos skaitymas, malda ir kasdienis Dievo žodžio apmąstymas tampa Kruzo gyvenimo dalimi. Jis ima matyti savo išlikimą kaip Dievo malonę ir mokosi pasitikėti Aukščiausiuoju.

4. Tikėjimo veikla. Kruzas bando dalytis tikėjimu su kitu žmogumi – savo draugu Penktadieniu. Jis moko Penktadienį apie Dievą ir krikščionybės pagrindus.

Kruzo tikėjimas atspindi Defo moralines idėjas: žmogus, išgyvendamas sunkumus, gali atrasti dvasinę prasmę ir stiprybę. Tai rodo, kaip gamta, vienuma ir likimo smūgiai gali žmogų suartinti su Dievu.

Tokį atsakymą davė dirbtinis intelektas.  Toliau – Alberto Latužio Post scriptum.

P.S. Nors Defo gimė ir užaugo Anglijoje giliai tikinčioje (baptistų) šeimoje, keista, kad jis jaunystėje nepašventė savo gyvenimo Dievui, apie kurį turėjo daug žinių. Jis jautė pagarbą tikintiesiems ir tikėjimo dalykams, bet atsivertimo malonės ir bendravimo su gyvuoju Dievu  nepatyrė. Danielis Defo ėmėsi aktyvios veiklos verslo, politikos ir literatūros srityse. Pagaliau, kai susidraugavo su karaliumi Vilhelmu Oraniečiu, tapo jo patarėju. Vilhelmui netikėtai mirus ir sostą užėmus karalienei Anai, padėtis pasikeitė. Defo kelis kartus buvo įkalintas, jį pradėjo varginti sunkios ligos. Sulaukęs penkiasdešimties metų jis jau buvo prikaustytas prie lovos. Kaip tik tada jis patyrė tą didžiąją permainos malonę. Pasikeitė jo gyvenimo būdas: jis atsisakė politikos žurnalisto darbo ir savo literatūrinį talentą pašventė dvasinio ir moralinio turinio knygų rašymui. Viena iš jo parašytų knygų „Šeimos mokytojas“ tapo bestseleriu, o karalius Jurgis I šią knygą skaitė savo vaikams.

Po atsivertimo likusius 15 savo gyvenimo metų Defo stengėsi kiek galėdamas prisidėti prie krikščioniškos veiklos, suvokdamas savo kaltę dėl prarastos praeities ir tikėdamas, kad Dievas išpildys savo pažadą: „Atlyginsiu jums už metus, kuriuos suėdė skėriai...“ (Joelio 2,25) Žmogus, kadaise buvęs tuščiagarbis karjeristas, tapo nuolankiu krikščionimi, besirūpinančiu kitų žmonių sielomis.

1732 metų balandžio 27 dienos rytą Danielis Defo užmerkė akis šiam pasauliui ir iškeliavo į amžinybę.
Mintis rašyti romaną „Robinzono Kruzo gyvenimas ir nepaprasti nuotykiai“ paskatino tikra istorija apie vieną jūreivį Aleksandrą Selkirkį, kuris buvo išlaipintas negyvenamoje saloje ir ten praleido ketverius metus. Romane aprašyti Kruzo patyrimai ir išgyvenimai yra paties Defo dvasinė autobiografija. Savo gyvenimą iki atsivertimo jis vaizduoja per Kruzo „nusiminimo saloje“ praleistą laiką, kai jis pagaliau kreipėsi į Dievą: „Viešpatie, esu bėdoje!“ Tai buvo jo pirmoji malda, į kurią Dievas atsakė: „Šaukis manęs vargo dieną; išgelbėsiu tave, ir tu mane šlovinsi.“ (Psalmynas 50,15)

(Papildymas remiasi Peter Masters knyga „Men of Purpose“)



Tiesa ir melas dirbtinio intelekto (DI) amžiuje

(pamokslo konspektas)

TDE 152 Skrydis1.  Kas yra Tiesa?
Kas šiandien yra Tiesa? Kaip mes galime ją atpažinti pasaulyje, kurį užplūsta klaidinanti informacija ir technologijų triukšmas?

Tiesa yra ne tai, ką sukuria žmogus, o tai, ką atskleidžia Dievas. Jėzus Kristus sako: „Aš esu Kelias, Tiesa ir Gyvenimas.“ (Jn 14, 6) Tai reiškia, kad kiekvienas krikščionis turi grįžti prie to, kas yra nekintama – Dievo Žodžio.

Prisimename pasakojimą apie Pontijų Pilotą, kuris paklausė Jėzaus: „O kas yra Tiesa?!“ (Jn 18, 38) Nors Tiesa stovėjo prieš jį, jis nesuvokė jos reikšmės. Panašiai ir šiandien daugelis ieško tiesos, bet pasimeta triukšmo pasaulyje.

Galime įsivaizduoti pilotą, kuris skrisdamas per audrą praranda GPS signalą ir pasitiki netikru oro žemėlapiu, kuris veda į klaidingą  vietą.                                                                                                                               
Ar kada nors jautėtės pasimetę tarp daugybės balsų ir informacijos, nežinodami, kuo pasitikėti?

Šioje žemėje mes galime pasikliauti vieninteliu patikimu žemėlapiu – Dievo Žodžiu, kuris veda Tiesos keliu.

2. DI keliamas pavojus Tiesai ir Kristaus Bažnyčiai
a) Dievo žodžio iškraipymas
●    Šiandien matome, kaip dirbtinis intelektas gali perrašyti tekstus, įskaitant Bibliją, įterpiant melagingas idėjas.
●    Biblija mus įspėja: „ Aš pareiškiu kiekvienam, kuris klauso šios knygos pranašystės žodžių: „Jeigu kas prie jų ką pridės – Dievas jam pridės aprašytų šioje knygoje negandų.  Ir jeigu kas atims ką nors nuo šios pranašystės knygos žodžių – Dievas atims jo dalį nuo gyvybės medžio ir šventojo miesto, kurie aprašyti šitoje knygoje.“  (Apr 22, 18-19)
●    Krikščionys privalo saugotis ir tikrinti šaltinius, kad netaptų melagingų mokymų aukomis.

Pvz., 2023 m. buvo atvejis, kai socialiniuose tinkluose pasirodė tariamos „Biblijos ištraukos“, kurias sukūrė DI, bet jos neatitiko originalo – Šventojo Rašto.

Krikščionims būtina tikrinti informacijos šaltinius ir gilintis į tikrąjį Dievo Žodį.

b) Netikri vaizdai ir dezinformacija
●    Dirbtinis intelektas gali kurti netikrus vaizdus ar video, kurie atrodo tikri. Jie gali būti naudojami skleisti melą ar net pakenkti tikinčiųjų reputacijai.
●    Biblija mus perspėja: „Neapsirikite: "Blogos draugijos gadina gerus papročius!“ (1 Kor 15, 33)
●    Tai ragina mus būti atsargius, nes net ir tai, ką matome savo akimis, ne visada yra Tiesa.

Net jei vaizdas atrodo tikras, turime būti atsargūs ir mąstyti kritiškai, kaip moko Šventasis Raštas jau minėtoje citatoje.

3. Kaip apsisaugoti?
a) Pažinkime Dievo Žodį
●    „Visas Raštas yra Dievo įkvėptas ir naudingas mokyti, barti, taisyti, auklėti teisumui, kad Dievo žmogus taptų tobulas, pasirengęs kiekvienam geram darbui.” (2 Tim 3,16)
●    Jei Dievo Žodis yra mūsų širdyse, mes galime atpažinti, kas yra melas ir kas yra Tiesa.
●    Raginu nuolat skaityti ir studijuoti Bibliją.

b) Būkime budrūs
●    „Būkite blaivūs, budėkite! Jūsų priešas velnias kaip riaumojantis liūtas slankioja aplinkui, tykodamas ką praryti.“ (1 Pt 5, 8)
●    Velnias naudoja naujas technologijas, kad suklaidintų žmones. Kaip tikintieji, mes turime budėti ir neužtrukti atpažinti melą.

c) Bendruomenės stiprybė
●    Bažnyčia yra vieta, kur tikintieji gali dalytis Tiesa ir stiprinti vienas kitą.
●    Nepriklausykime nuo technologijų, bet kartu mąstykime, kaip jas naudoti atsakingai.

4. DI – ne tik pavojus, bet ir galimybės
●    Dievas davė žmogui išmintį kurti technologijas, kurios gali būti naudojamos ir geriems tikslams.
●    DI gali padėti Kristaus Bažnyčiai:
      - skelbti Evangeliją visame pasaulyje;
      - kurti prieinamas priemones (pvz., audio Biblijas).
●    „Visa ištirkite ir, kas gera – palaikykite!“ (1 Tes 5, 21)

Šiuo metu plačiai naudojama krikščioniško projekto „YouVersion“ Biblijos programėlė, kuri naudoja DI, kad padėtų milijonams žmonių skaityti Bibliją jų kalba. Ši technologija leidžia pasiekti Evangeliją ten, kur žmonės neturi spausdintų Biblijų.
Dievo dovanos, įskaitant technologijas, gali būti naudojamos Jo šlovei, jei jas vartosime atsakingai.

5. Išvada: Pasitikėjimas Dievu Tiesos kelionėje

●    „Žmogus širdyje sumano, ką jis darys, bet jo žingsnius valdo Viešpats.“ (Pat 16, 9)
●    Mūsų gyvenimas nėra mūsų pačių rankose. Mes pasitikime Dievu, kuris veda mus Tiesos keliu.
●    Tiesos turime ne tik ieškoti,  bet ir ja gyventi.
●    Pasikliaukime Šventosios Dvasios vedimu, kuris padeda mums atskirti Tiesą nuo melo, kad ir kokios modernios būtų technologijos.


Juozas Kažukauskas,
Kauno laisvųjų krikščionių bažnyčia

 

Ko man nepasakė bažnyčioje?

TDE 152 VairasBažnyčia nepasakė man, kad esu nusidėjėlis.

Nesielgė su manimi, kaip su pražuvusiu žmogumi.

Nepasiūlė man vienintelio įmanomo išganymo Jėzuje Kristuje.

Bažnyčia nepapasakojo man, kokios siaubingos nuodėmės pasekmės, pragaro realybė ir nepasakė, kad išgelbėti gali tik Jėzus Kristus.

Mums reikia daugiau kalbėti apie paskutinį teismą ir mažiau apie aukso taisykles; daugiau kalbėti apie gyvąjį Dievą ir gyvąjį velnią, apie dangų, kurį galime laimėti ir pragarą, kurio turėtume saugotis.

Bažnyčia privalo skelbti man žinią apie gimimą iš naujo, o ne postringauti, kaip aš galiu pasitaisyti.

Galbūt, aš nuvilsiu tokią bažnyčią, tačiau tokia bažnyčia nenuvils manęs.

Stenley High

 

 Sąvartynas

"Aš - pasaulio šviesa. Kas seka manimi,
nebevaikščios tamsybėse, bet turės gyvenimo šviesą.“
                                                  Evangelija pagal Joną 8,12

Visi mes klaidžiojam
Pasaulio sąvartynuos,
Visi mes kapstomės
Po smulkmenų dėžes.

Sumindome ir nuoširdumą

Kaip gėlyną,
Ir keliame  
Nesantaikos taures.

Ar galės

Širdis sumindžiota
Už nuoskaudą atleisti?
Mes greitesni
Vieni kitus nuteisti...

TDE 152 Savartynas

Ir iš duobės išrausę
Nuodėmę juodžiausią,
Mes brendame toliau
Kelių nepasiklausę...

Šėtonas juokias, ploja!

Žino!
Jis pats vedžioja mus
Po sąvartyną...

Tu vienas, Kristau,

Šiam klaikiam kely
Iš sąvartyno mus išvest gali.

Zofija Boreikaitė
(iš poezijos rinkinio „Mano erškėčiai“)
 
   
Gerų minčių trupiniai

Laikinieji dalykai tetarnauja jūsų labui, o amžinieji tebūna jūsų troškimo objektas.
Tomas Kempietis (1380 – 1471)  

Man neramu... Daug bažnyčių tapo teatrais, diskotekomis ar interesų klubais.
Pavel Bolochov  


Krikščionybė – tai ne smegenų patikra prie įėjimo. Krikščionybė verčia susimąstyti ir pradėti naudotis smegenimis.
Paul Washer  


Prašyk Dievą, kad tavo dvasios akys būtų atmerktos prisikėlusiam Kristui, ir joks nuobodus darbas tavęs neatbaidys.
Oswald Chambers  

Kur darbai nekalba, ten žodžiai be reikšmės.
Nežinomas autorius  

 
 
  ---  
   
 
Lietuvos evangelikų baptistų
bendruomenių sąjunga 

Valstybės pripažinta
krikščioniška bendrija

Kranto 2-oji g. 5,
45263 Kaunas

tde(at)baptist.lt
www.baptist.lt

 
Įmonės kodas 192077697
AB SEB Vilniaus Bankas
Banko kodas 70440
Sąskaitos Nr.
LT79 7044 0600 0415 1925